OYA BALE’DE EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Oya Bale Okulu ülkemizde bale, dans ve müzik eğitimi konusunda ilk açılan okullardan biridir. Açıldığı 1967 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde eğitime devam etmektedir.

Bale 4-5 yaşından itibaren doğru bir eğitimle başlarsa, çocuğun fiziksel gelişimi yanında sosyal gelişimini de katkı sağlar. Bale çalışmaları klasik müzik eşliğinde yapıldığından aynı zamanda öğrencide bir sanat zevki gelişir. Çocuk yaşta esneklik, denge, zarafet ve incelik kazanan genç balerin ve baletler, her sezon sonunda hazırlanan resitalle sahneye çıkarak kendilerine güven kazanırlar.

Bale Okulumuzun eğitmenleri konservatuarlı ve aynı zamanda pedagojik formları bulunan üniversite mezunları olup, çocuklarla ilgili uzman kişilerdir. 4 yaşında baleye başlayan çocuklar fiziksel açıdan uygun oldukları takdirde seviye tespiti yapılarak uygun sınıflarda derse kabul edilir. Klasik Bale eğitiminin yanı sıra doğaçlama ile çocukların hayal güçleri ve yeteneklerini geliştirmesi sağlanır. Modern dans, klasik salon dansları (Tango – Vals – Bolero – Chacha Mambo), Latin Amerika dansları (Salsa – Caz) gibi danslar konularında uzman olan öğretmenler tarafından öğretilmektedir.

Bale derslerinin programı içinde bulunan dekor, kostüm, jimnastik, pantomim, solfej ve bale tarihi dersleri ve yetişkinler için dans kursları ayrı saatlerde ayrı öğretmenler tarafından öğretilmekte ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan tasdikli diploma verilmektedir.