PİYANO VE MÜZİK TAKDİRİ

Müzik dersleri piyanist besteci Emir Gamsız denetiminde yapılmaktadır. Eylül ayından itibaren Müzik Bilgisi dersi için gruplar oluşacaktır.

Emir Gamsız kimdir?

IMG_0484.PNGPiyanist, besteci, ve yönetmen.

Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde 20 yaşında piyanoya başlayıp, virtüoz seviyesine ulaşmış olan Emir Gamsız, 20 yaşına kadar başta Beşiktaş olmak üzere, Türkiye Basketbol Liglerinde birçok takımda oyun kurucu olarak görev almıştır. Gamsız’ın spordan müziğe geçiş hikayesi, müziğe geç başlayan birçok genç müzisyen adayına ilham kaynağı olmaktadır. Konser kariyerinin yanısıra müziği başka sanat dallarıyla birleştirerek yaptığı projelerle klasik müziğin Türkiye’de ve dünyada daha çok insana ulaşması için çaba göstermektedir.

2001’de başladığı ve Memet Ali Alabora ile hazırlayıp sunduğu “Notada Yazmayanlar” isimli radyo programı aynı isimle birçok değişik etkinliğe dönüşerek Türkiye’deki klasik müzik dünyasının fenomeni oldu. Gamsız, Alabora ile birlikte yazar ve yayın kurulu üyesi olarak görev aldığı klasik müzik dergisi Andante’nin ilk sayısından itibaren, aynı isimle yazdıkları köşeleri ve bir çok şehirde yaptıkları müzikli sohbetler ve konserlerle, klasik müziği Türkiye’nin dört bir yanına taşıdı. Gamsız ve Alabora, 2009-2013 yılları arasında İş Sanat’ta “Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar” gösterileri ile binlerce aileye ulaştı.

32. ve 33. İstanbul Müzik Festivali ile başlayan profesyonel konser kariyerini, Türkiye, Amerika, Almanya, Fransa, İtalya ve Romanya’da verdiği konserlerle sürdüren Gamsız solo çalışmalarının yanısıra oda müziği konserleri için tanınmış müzisyenler tarafından davetler almakta ve kurucusu olduğu İstanbul Trio ile konserler vermektedir. Gamsız’ın beraber çaldığı müzisyenler arasında İngiliz viyolonselci Natalie Clein, İsrailli klarinetçi Chen Halevi, Fransız kemancı Marina Chiche ve Belcea Quartet bulunmaktadır.

Birkaç yıl piyano dersleri verdiği New York’un en eski ve köklü üniversitesi The City College of New York’ta tanıştığı Pulitzer ödüllü besteci David Del Tredici’nin yönlendirmesi ve desteğiyle besteciliği de ön plana çıkan Gamsız, Cahit Sıtkı Tarancı şiirleri üzerine bestelediği şarkılar ile solo piyano, oda müziği ve piyano ve orkestra için yazdığı eserleri Alla Turca ile Devr-i Alem isimli albümünde topladı. Albümde Gamsız’a sanatçı dostları Burak Bilgili, Chen Halevi, Deniz Toygür, Cem Çetinkaya, Murat Cem Orhan ve Erkin Arslan da eşlik etti.

11 yıl boyunca New York’ta yaşayan Gamsızoğlu tiyatro sanatçısı eşi Ege Maltepe ile kurduğu Classical for All oluşumu ile disiplinlerarası projeler üretti. West Village’ın efsanevi müzik kafesi Caffe Vivaldi’de üç yıl boyunca rezidans sanatçısı olarak konserler verdi, farklı projelerin küratörlüğünü üstlendi. Gamsız ve Maltepe’nin beraber yarattığı sahne işleri arasında Drama in Beethoven, Genius Chopin, Talking to Schubert isimli teatral konserler vardır. 2016’da Caffe Vivaldi’de Woody Allen ile tanışmalarından sonra ikili sinema filmleri çekmeye başladı. Beraber yazıp, yapımcılığını üstlendikleri filmler Transformism, Greatest Classic, Chekhov in New York‘tur. Gamsız’ın film projeleri arasında klasik müzik eserlerinden yarattığı senaryolar üzerine çektiği Notalardan Sahneler‘i de sayabiliriz.

Caffe Vivaldi’deki konserlerinden bu yana Geveze Piyanist (Chatty Pianist) lakabıyla yarattığı konsept konserlerle her yaştan dinleyiciye klasik müziği sevdiren Gamsız, en son New York Lincoln Center’da verdiği bir seri Geveze Piyanist konseri ile New Yorklu müzik severlerden büyük ilgi topladı. Gamsız Caffe Vivaldi’deki konserlerini daha sonra New York Murray Hill’de bir salona taşıyarak Manhattan Soiree Concerts adıyla salon konserlerine devam etti.

Gamsız 2018 yazında Türkiye’ye dönerek Oya Bale Okulu Ulus şubesinin yönetimini ele almıştır. Gamsız eşi ve partneri Maltepe ile beraber yarattıkları kültür ve sanat işleri ile Türkiye’ye katkı sağlamayı kendine misyon edinmiştir.

İkili 2019-20 sezonunda İş Sanat’ta Geveze Piyanist ve Öykü Tiyatrosu gösterisiyle çocuklarla buluşacaktır.

Piyano dersleri, Müzik Takdiri buluşmaları, Geveze Piyanist etkinlikleri konularında sorularınız için 0212 263 0474 no’lu telefondan Ulus şubemize ulaşabilirsiniz.

Gamsızoğlu hakkında daha fazla bilgi edinmek için:
www.emirgamsiz.com
Vikipedi

Gamsızoğlu’ndan Biz Heybeli’de Her Gece bestesi üzerine klasik çeşitlemeler:

Gamsızoğlu’ndan Istanbul Temaları Üzerine Rapsodi: